HPV-test eller cellprov tas för att tidigt upptäcka Humant papillomvirus, vilket kan leda till cellförändringar – som i få fall riskeras att utvecklas till livmoderhalscancer.
– Det bästa skyddet för att inte få livmoderhalscancer är att testa sig, säger Lovisa Bergengren.
Försenats ett år
Hemmatesterna är en beprövad metod, både inom forskning och av andra regioner, och numera rekommenderar även Socialstyrelsen testerna som komplement i screeningprocessen.
Regionens förhoppning var att komma igång med arbetsmetoden redan för ett år sedan, men den nödvändiga IT-utvecklingen har dröjt och därför kommer man inte igång förrän nu.
– Jag kan inte se att vi hade kunnat göra något annorlunda för att skynda på det här, men vi är väldigt glada att vi kan komma igång nu, säger Lovisa Bergengren.
Hemmatesterna bedöms vara lika tillförlitliga som ett cellprov för att upptäcka HPV. Om ett HPV-test visar sig vara positivt behöver man komplettera med ett cellprov för att undersöka om man har cellförändringar.