Nya utbildningar till Västerås och Örebro

Uppdaterad
Publicerad

Västerås och Örebro får två av de tio nya yrkeshögskole-utbildningarna.

Det är Myndigheten för Yrkeshögskolor som inrättar de nya utbildningarna som startar hösten 2010 och våren 2011.

Huvuduppgiften med yrkeshögskolutbildningarna är att förse arbets- marknaden med kompetens och se till att de som går utbildningarna får arbete.

Utbildningarna är eftergymnasiala och är kopplade till arbets-marknadens behov. De som avslutat en Yh- utbildning får en yrkeshögskoleexamen (ett års studier) eller en kvalificerad yrkeshögskoleexamen (två års studier).

De nya yrkeshögskoleutbildningarna finns på följande orter:

Järfälla tandsköterska, Karlsborg trafiklärare, Klippan trafiklärare,

Lerum trafiklärare, Nybro trafiklärare, Sollentuna undersköterska – akutsjukvård, Södertälje tandsköterska, Vännäs trafiklärare, Västerås

trafiklärare, Örebro trafiklärare

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.