Örebro – Fuat Deniz-målet upp i hovrätten

Uppdaterad
Publicerad

Under onsdagen inleddes hovrättsförhandlingarna om mordet på universitetslektorn Fuat Deniz. Både åklagaren och den mördades familj överklagade tingsrättens dom mot den 42-årige släktingen.

Åklagaren anser att tio års fängelse inte är tillräckligt utan vill att mannen skulle dömas till livstid. Även offrets föräldrar och syskon vill ha en livstidsdom och dessutom ha skadestånd, vilket Tingsrätten inte beviljade.

Universitetslektorn Fuat Deniz överfallet på GIH vid Örebro universitet den 11 december. Han knivskars i halsen och fördes till Universitetssjukhuset i Örebro där han avled två dagar senare.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.