Exempel på yrken att utbilda sig till är snickare, industritekniker eller elektriker och inom områden som barnomsorg och omvårdnad. Foto: Herik Witt/TT

Polisen varnar för falska elektriker

Uppdaterad
Publicerad

Polisen i Örebro län går ut på sociala medier och varnar för falska elektriker som försöker lura äldre.

Flera gärningspersoner utger sig för att vara elektriker. De tar sig på så sätt in i bostäder för att begå brott.

Äldre personer i bland annat Nora, Degerfors, Karlskoga och Storå har drabbats.

De falska elektrikerna lurar till sig plånböcker, bankkort och andra värdesaker.

”Ni som har äldre släktingar och vänner, prata gärna med dem om ovanstående. Om någon oförmodat ringer på dörren och säger att han ska utföra elarbeten, ring polisen”, skriver polisen i Örebro län på sin Facebook-sida.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.