Foto: TT

Rekordstort intresse för TBE-vaccin

Uppdaterad
Publicerad

Fästingsäsongen är här och med ett ökat antal fall av TBE de senaste åren har intresset för att vaccinera sig ökat stort. Mottagningarna upplever ett högre tryck än normalt.

Apotek, mobila ambulanser och vårdcentraler. Med ett ökat intresse för att vaccinera sig blir även platserna för där man kan vaccinera sig allt fler.

Under flera år har ”Fästingbussen” kommit och stått utanför ICA Maxi i Örebro. Nu när trycket ökar kommer den även att stå

– Bakgrunden är att vi såg att folk vill vaccinera sig, men inte kommer iväg att göra det. Därför försöker vi finnas där folk är och så får man vaccinera sig om man vill, säger Tobias Sundkvist, enhetschef på Glömstapoolens vaccinationsmottagning i Huddinge, som driver Fästingambulansen.

Tror på rekordår

Intresset för att vaccinera sig har vuxit explosionsartat och sjuksköterskan Tina Moberg, som jobbar på Svea vaccin, tror det är en betydande förändring.

– Jag har jobbat med det här i elva år och jag skulle säga att 2018 är ett rekordår.

Av de 40-70 patienter som besöker mottagningen dagligen uppskattar hon att 90 procent kommer för TBE.

– Folk är mer medvetna nu. Tidigare gavs vaccinet främst till de som tillbringade mycket tid i skog och mark, personer som var i högriskgrupper, men nu finns ju fästingar även i stadsparker så då är fler intresserade av att vaccinera sig.

Fler vårdcentraler vaccinerar

Med det stora trycket tror Tobias Sundkvist att Fästingbussen underlättar.

– När så många plötsligt vill ta vaccinet så kan det bli mycket för mottagningarna att ta emot. Då avlastar det nog lite med bussen som kommer.

Region Örebro län har meddelat att alla vårdcentraler i den norra länsdelen kommer erbjuda TBE-vaccin till de patienter som är skrivna på vårdcentralen. Anledningen är de ökade fall av TBE som rapporterats norr i länet.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.