Ljus på minnesplatsen utanför Campus Risbergska

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Se SVT:s sammanfattning av skjutningen på Risbergska i Örebro. Foto: Claudio Bresciani/TT

Rickard Andersson köpte kryptovaluta – polisen ber Storbritannien om hjälp

Uppdaterad
Publicerad

Två tidigare okända banktransaktioner från Rickard Andersson har upptäckts – och för att utesluta medhjälpare begär nu polis och åklagare hjälp från Storbritannien med information. Det visar handlingar som SVT tagit del av.

I handlingar från Åklagarmyndigheten framkommer det att tidigare okända transaktioner har upptäckts i utredningen efter masskjutningen i Örebro. Rickard Andersson ska ha fört över pengar till Moonpay och Changelly för att växla dem till Bitcoin, specifikt 7 januari 2023 och 26 april 2024. Polisen begär nu information från Storbritannien och Changelly angående dessa två transaktioner.

Utesluta medhjälpare

Motivet till begäran är enligt handlingarna att man vill utesluta medhjälpare, och man begär därför information om bland annat namn, foton, användarnamn och IP-adresser kopplade till transaktionerna. Polisens begäran om information sträcker sig mellan 1 januari 2023 och 7 februari 2025, tre dagar efter masskjutningen i Örebro. Enligt handlingarna är all information av stort intresse.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Masskjutningen vid Risbergska skolan i Örebro

Mer i ämnet