Sjuka fångar måste undersökas i handbojor

Uppdaterad
Publicerad

Fångar från Kumlafängelset som söker vård på sjukhus måste bli undersökta med handbojorna på och vårdpersonalen får inte ha samtal i enrum med dem.

En läkare vid Universitetssjukhuset i Örebro är bekymrad över Kriminalvårdens allt striktare säkerhetsbedömningar av sina intagna och det medför svårigheter att ge fångarna god vård.

Läkare skriver i ett brev till Kriminalvården att det är svårt att ha intima samtal för att kunna härleda smitta samtidigt som kriminalvårdens personal är närvarande. Det är också svårt att göra kroppsundersökningar när fångar är försedda med handbojor.

Läkaren har frågat om handfängslen kan tas av eller om han kan få tala i enrum med patienterna men nekats

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.