Foto: SVT

Sjukt på apoteket i Nora – butiken hålls stängd

Uppdaterad
Publicerad

Boende i Nora kommer inte att kunna göra några ärenden på apoteket under lördagen. En skylt på dörren förklarar att man håller stängt på grund av sjukdom. Men det är långt ifrån alla i personalstyrkan som har insjuknat.

Det råder stor brist på farmaceuter, alltså personer som får lämna ut recept på apotek. Det gäller såväl i Nora som i Sverige förklarar pressansvarig på Apoteksgruppen:

– Och utan en farmaceut på plats får man inte hålla ett apotek öppet, säger Anna Bergstedt. Tyvärr händer det därför då och då att vi måste stänga.

Kunder i Nora kommer inte att kunna göra ärenden under lördagen. Inte heller var det öppet under fredagen.

Problem vid sjukdom

Exakt hur många farmaceuter som finns i Nora kan Anna Bergstedt inte svara på, bara att de skulle behöva vara fler.

– Ofta har vi en eller två och då våra apotek ofta ligger ute i mindre orter och på glesbygden kan det bli problem när de blir sjuka.

Information på hemsidan

Nu hoppas man på att kunna hålla öppet några timmar under söndagen istället.

– Vi har farmaceutpooler och konsulter som vi försöker kontakta. Den som vill veta innan man går dit kommer att kunna få information på Apoteksgruppen Noras hemsida eller på sociala medier om det är öppet.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.