Tanken var att Stripagruvan med sin unika miljö och anrika historia skulle bli ett lockande turistmål. Sedan 2006 har Stripa varit byggnadsminne och under åren har staten, via länsstyrelsen, satsat över 26 miljoner kronor.
Under några år såg man också ut att kunna lyckas med målsättningen. Flera kulturella och kreativa verksamheter flyttade in. Ett litet bryggeri med tillhörande krog startades.
Bergslagspraliner tog över det gamla köket som blev chokladverkstad och café. Ett par lokala silversmeder öppnade verkstad och butik och den gamla smedjan togs i bruk av en grupp entusiaster. Samtidigt ordnades konserter och konstutställningar. På området hölls också en lokal marknad på hösten och inför jul.
Höga hyror
I dag finns bara Stripabryggeriet kvar tillsammans med en loppmarknad. Höga hyror och dåligt stöd från kommunen uppges vara de främsta skälen till att verksamheterna lagts ner. Och med dem har förstås också turisterna försvunnit.
Magnus Storm (C) är ordförande i Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun, som bland mycket annat också hanterar kultur och turism:
– Ett problem har varit att det inte funnits någon person som haft det direkta ansvaret för satsningen, säger han.
I klippet svarar Magnus Storm på vad kommunen ska göra för att blåsa liv i Stripas gruvmiljö igen