Askersund
• Lerbäck
Plats: Hembygdsgården i Lerbäck
Börjar: 13:00
• Medevi
Plats: Medevi Brunn
Börjar: 11:30
• Åmmeberg
Plats: Björkvallen Åmmeberg
Börjar: 14:00
Degerfors
• Knutsbol
Plats: Knutsbols Hembygdsgård
Börjar: 13:00
• Åtorp
Degerfors-Nysunds församling
Plats: Kyrkängen i Åtorp
Börjar: 15:00
Hallsberg
• Hallsberg
Hallsbergs hembygdsgård
Plats: Werners backe
Börjar: 14:00
Hällefors
• Hällefors
Plats: Hällefors hembygdsgård
Börjar: 14:00
• Skräddartorp/Grythyttan
Grythyttans Hembygdsförening
Plats: Skräddartorp, Grythyttan
Börjar: 13:00
• Sävsjön
Sävsjöns Bygdeförening
Plats: Sävsjön, 712 93 Hällefors, Sverige
Börjar: 14:00
Karlskoga
• Aggerud
Plats: Hembygdsgården i Aggerud
Börjar: 14:00
• Granbergsdal
Plats: Granbergsdals hytta
Börjar: 14:00
• Karlskoga
Karlskoga Bergslags Hembygdsförening
Plats: Rektor Lindholms Väg 21
Börjar: 14:00
• Lunedet
Plats: Lunedet
Börjar: 13:30
Kumla
• Sannahed
Kumla-Sannahed Hembygdsförening
Plats: Kumla Sannahed
Börjar: 13:00
Laxå
• Hasselfors
Plats: Bruksparken i Hasselfors
Börjar: klär stången 09:00, firandet börjar 14:00
Lekeberg
• Fjugesta
Västernärkes Hembygdsförening
Plats: Hembygdsgården Högan
Börjar: 15:00
Lindesberg
• Fellingsbro
Fellingsbro Hembygds- och Fornminnesförening
Plats: Hembygdsgården Fellingsbro
Börjar: klär stången 09:00, firandet börjar 14:00
• Frövi
Plats: Korskyrkans sommarhem
Börjar: klär stången 13:30, firandet börjar 14:00
• Guldsmedshyttan
Plats: Råsshallen
Börjar: 13:30
• Lindesberg
Plats: Oscarsparken
Börjar: 15:30
• Löa
Plats: Löa dansbana
Börjar: 14:00
• Nyberget
Plats: Dammsjön
Börjar: 14:00
• Ramsberg
Plats: Församlingsgården i Ramsberg
Börjar: 14:00
• Rockhammar
Plats: Lustholmen
Börjar: blomsterplockning 10:00, firandet börjar 14:00
• Stråssa
Plats: Navet i Stråssa
Börjar: 11:00
• Uskavi
Plats: Uskavigården
Börjar: klär stången 11:00, firandet börjar 16:00
• Vedevåg
Plats: Wedevågs herrgård
Börjar: 14:00
Ljusnarsberg
• Kopparberg
Plats: Malmtorget
Börjar: 13:00
Nora
• Dalkarlsberg
Plats: Gruvsmedjan
Börjar: 14:00
• Järnboås
Plats: Järnboås bygdegård Finnsjöstrand
Börjar: 11:30
• Pershyttan
Plats: Pershyttan
Börjar: 13:00
• Siggebohyttan
Nora/Lindesberg
Plats: Siggebohyttans Bergsmansgård
Börjar: 10:00
Örebro
• Attersta
Plats: Gällersta Forngård
Börjar: 12:30
• Brevens bruk
Plats: Brevens bruk
Börjar: 18:00
• Brunnsparken
Plats: Brunnsparken
Börjar: 13:00
• Eker
Ekers Hembygdsförening
Plats: Ekers hembygdsgård
Börjar: 14:00
• Gustavsvik
Plats: Gustavsvik
Börjar: 10:00
• Hjärsta gård
Traditionsenligt midsommarfirande med Svenska kyrkan
Börjar med blomplock, avfärd i egna bilar
Plats: S:t Mikaels kyrka
Börjar: 10:00, stång reses 15:00
• Karlslund
Karlslunds hembygdsförening
Plats: Karlslunds herrgård, Diedens allé 11, 703 45 Örebro, Sverige
Börjar: klär stången 10:00, firandet börjar 13:30
• Mosås
Mosjö-Täby Hembygdsförening
Plats: Hembygdsgården
Börjar: 14:30
• Stora Holmen
Firar midsommar ”i det lilla”
Plats: Stora Holmen
Börjar: 10:00
• Vinön
Plats: Vinöns skola
Börjar: 15:00
• Wadköping
Plats: Lekladan i Wadköping
Börjar: 12:00