SVT Örebro öppnar popup-redaktion på Örebro universitet
Mätning efter mätning visar att allt fler unga väljer bort nyheter. Det oroar oss. Därför kommer SVT Örebro göra något annorlunda: Vi kommer flytta delar av vår redaktion till Örebro universitet.
Den 15 september öppnar vi popup-redaktionen i Långhuset på Örebro universitet.
En hel månad kommer våra reportrar Mohammad Mohammad och Frida Lindhe därifrån att bevaka studentrelaterade ämnen. Nyheterna kan du ta del av på Instagram, appen, sajten eller i våra tv-sändningar.
– Vi är taggade på att få höra om vad som händer i olika studenters liv. Min största förhoppning att göra reportage som förändrar, utbildar och känns – men som också kan få någon att skratta, säger Frida Lindhe.
SVT på Örebro universitet
Därför gör vi det
Som sagt väljer fler unga bort att ta del nyheter. Studier visar att det beror på att man inte orkar höra om allt elände som händer i världen. Men studier visar också att om man känner en möjlighet att påverka omvärlden kan hoppet tändas igen.
Genom att etablera en popup-redaktion vill vi att studenter ska känna en möjlighet att påverka nyheterna. Vi vill komma närmare dem som ska forma morgondagens samhälle, bygga en relation och höra vad som berör dem. På så sätt hoppas vi kunna tända hoppet hos några.
– Jag hoppas att vi kan skapa relationer och bygga förtroende här på universitetet. Att det inte bara blir en månadsgrej, utan något vi kan ha nytta av på längre sikt, säger Mohammad Mohammad.
Så når du oss
Vi vill att studenter kontaktar oss. Det är viktigt att vi få höra vad man tänker på och vilken journalistik man vill se. Så här gör man:
Kom förbi Långhuset och prata med Frida och Mohammad
Skriv till orebro@svt.se eller skicka DM till oss på Instagram
Ring 019-35 35 35
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.