Det är ännu oklart vilka läkemedel tjuven fick med sig. Foto: Gorm Kallestad / TT

Tjuv klev in bakom disken på apotek

Publicerad

En man i 20-årsåldern gick på tisdagsmorgonen in på ett apotek i bostadsområdet Ladugårdsängen i Örebro.

Utan att säga något gick han in bakom disken och plockade åt sig receptbelagd medicin innan han försvann ut igen.

– Han ska inte ha hotat någon eller uppträtt våldsamt så därför rubriceras det hela som stöld, säger Stefan Dangardt, polisens presstalesman.

Personal på apoteket som såg mannen tryckte på larmet till polisen som skickade två patruller till platsen vid klockan 9:30. Ingen har ännu gripits för stölden.

Vilka mediciner det rör sig om är ännu oklart.

– Apoteket måste göra en inventering först, förklarar Stefan Dangardt. Men många kriminella är ju också missbrukare så det ligger nära till hands att tro att mannen var ute efter narkotikapreparat.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.