Det här visar den årliga Nils Holgerssonrapporten, som kartlägger avgifter och taxor för ett flerbostadshus i landets samtliga kommuner. Den totala kostnadsökningen för el, värme, avfall och vatten är 2,8 procent i Östergötlands län.
Uppvärmningen står enligt rapporten för ungefär hälften av kostnaden för ett flerbostadshus medan elen står för cirka 30 procent. Det är framförallt kostnaden för el som har ökat det senaste året. Även fjärrvärmepriserna fortsätter att öka, det har stigit med 2,7 procent i länet. Vattentaxan i Valdemarsvik är klart högst i länet och klart över riksgenomsnittet.
– Under i stort sett alla de 16 år som Nils Holgerssonstudien genomförts, har priserna för dessa avgifter och taxor stigit mer än konsumentprisindex, konstaterar Per Holm, ordförande i Nils Holgerssongruppen. Ett exempel på det är priset för fjärrvärme i Linköping och Norrköping som har ökat med 52 respektive 47 procent de senaste tio åren.
– Både elnätsavgifterna och elhandelspriserna skenar i väg betydligt snabbare än övriga konsumentpriser. I år har elkostnaderna ökat med hela 5,2 procent i Sverige. Särskilt oroande är att den statligt reglerade elnätsavgiften i Norrköping stigit med hela 131 procent de senaste tio åren. Det visar att den statliga övervakningen av elnätsavgifterna är för svag, konstaterar Per Holm.
Länets kommuner med lägst avgifter
De fem kommuner som har lägst avgifter totalt sett är
1. Linköping (272 kr/kvm)
2. Ydre (281 kr/kvm)
3. Mjölby (291 kr/kvm)
4. Norrköping (297 kr/kvm)
5. Boxholm (309 kr/kvm)
Länets kommuner med högst avgifter
1. Ödeshög (355 kr/kvm)
2. Valdemarsvik (340 kr/kvm)
3. Finspång (324 kr/kvm)
4. Kinda (319 kr/kvm)
5. Åtvidaberg (315 kr/kvm)