SVT Nyheter Öst träffar Rasmus St Cyr, avdelningschef på Tekniska verken, på Östgötagatan i centrala Linköping. Gatan är delvis stängt på grund av grävarbetet som pågår.
– Här förnyar vi vatten och avloppsnätet för att minska risker för läckor i framtiden. Vi ser också över all infrastruktur, både fjärrvärmen, el och fiber. När vi är klara här kommer vi förhoppningsvis inte behöva komma hit på ett bra tag, säger han.
Det grävs en hel del i Linköping – och under lång tid?
– Jag har full förståelse för att det här stör både trafik och omgivningen. Men alternativet är att skjuta upp riskerna som leder till fler läcker och driftstopp och mer akut karaktär på hanteringen.
Hur mår vattenledningarna och finns det en risk för vattenläcka? Följ med Tekniska verken när de visar arbetet under marken.