När legionellabakterierna hittades stängde kommunen omedelbart herrarnas duschutrymme.
Nu berättar smittskyddsläkare Britt Åkerlind att beredskapen har höjts på Motala lasarett och US i Linköping.
– Vi har meddelat akuten i Motala och infektionskliniken i Linköping att om det skulle komma in en patient med symptom så bör man fundera, ”har du varit i Motala simhall?”. Man ska tänka legionella, säger hon till Motala Vadstena Tidning.
Enligt Britt Åkerlind så kan inte bara gamla insjukna, utan alla åldersgrupper kan drabbas. Störst risk är det för människor som har nedsatt immunförsvar.
Det är inte första gången som det har hittats legionellabakterier i Motala Simhall, och nu vill hon att det ska tas tätare provtagningar.
– Att hålla öppet något som innebär en hälsorisk är inte bra, säger smittskyddsläkaren Britt Åkerlind.