Foto: SVT

”Ett halvår att hitta stabilt boende”

Uppdaterad
Publicerad

Priset för en nybyggd lägenhet kan sluka mer än halva studiemedlet. Vissa hyror ligger på 6000 kronor i månaden och studiemedlet på drygt 11 000. Dessutom är det brist på lägenheter.

– För dem som börjar nu på hösten kan det ta upp till ett halvår innan de hittar ett stabilt boende i Linköping eller Norrköping, säger David Blomgren från studentkåren StuFF (Studentkåren för utbildningsvetenskap och filosofiska fakulteten). 

Kåren tvingas hjälpa vissa nya studenter med så kallade nödboenden, vilket kan innebära en madrass på golvet tillsammans med andra. 

För höga hyror

StuFF anser också att nybyggda och renoverade studentlägenheter är alldeles för kostsamma.  En hyra på 6000 kronor per månad betyder att mer än halva studiemedlet på drygt 11 000 kronor går till boendet. De menar att hyran borde landa på 35 procent av studielånet (cirka 3850 kronor i månaden, red anm).  

– Hyrorna i nybyggena är egentligen orimliga i förhållande till standarden, anser David Blomgren från studentkåren StuFF. 

Främst vänder han sig mot bostadsföretaget Victoria Park som han menar höjer hyrorna mer än vad som är rimligt. 

– Det är förhandlat enligt den värderingsprincip som vi har i Sverige, säger Per Ekelund, fastighetschef på Victoria Park. 

Han säger också att de hus som det handlar om är från 1968 och att det inte är ett alternativ att låta bli att renovera.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.