Finspång – Avgår i protest mot stora uppsägningar

Uppdaterad
Publicerad

Finspångs kommundirektör, Sven-Inge Arnell, säger upp sig i protest. Han har en helt annan syn än politikerna, på hur man ska möta den ekonomiska krisen i Finspång.

Finspångs kommun måste spara 80 miljoner kronor de närmaste två åren och planer finns på att säga upp över 200 kommunanställda.

Sven-Inge Arnell säger till Östnytt, att han håller med om att läget kräver att 50 kommunala tjänster varlas, men inte att ytterligare 170 personer måste sägas upp, som diskuteras.

Istället kan han tänka sig en kostnadpress under längre tid och en eventuell skattehöjning.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.