Foto: SVT/TT

Kriminalvården och flera företag i Östergötland drabbades av dataintrång

Uppdaterad
Publicerad

Under måndagen väcks ett åtal i Malmö mot en liga som misstänks ligga bakom tusentals dataintrång mot företag och myndigheter.

I Östergötland var det bland annat Kriminalvården som utsattes för grovt dataintrång.

Den misstänkta ligan består av åtta yrkeskriminella personer från olika länder som ska ha agerat från Sverige. 

I åtalets lista kan man se att i Östergötland har bland annat Kriminalvården, UCT It Solutions i Linköping och Bogruppen i Östergötland drabbats av grovt dataintrång.

Åtalet omfattar 60 åtalspunkter där målsäganden bland annat är företag, banker och myndigheter. Den 38-åriga huvudpersonen är häktad och åtalas för dataintrång, bedrägeri och penningtvätt.

Åklagaren menar att brotten har begåtts från slutet av 2015 fram till och med tillslaget den 3 oktober 2016. Summan av värdet på bedrägerierna, som omfattas i åtalet, är på totalt över 40 miljoner.

LÄS MER: Liga misstänks ligga bakom tusentals dataintrång – kan vara största it-härvan någonsin

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.