– Vi har haft en bättre skatteutveckling än förväntat, men visst har stödpengarna hjälpt, säger kommunstyrelsens ordförande, Ulrika Jeansson (S).
Mörkt vid horisonten
Tittar man i stället några år framåt är prognoserna betydligt dystrare. Idag tror kommunen att den kommer gå back drygt 26 miljoner 2023.
– Fast det är väldigt svårt att bedöma. Det beror på hur befolkningsutvecklingen blir sett till olika åldersgrupper. 2028 beräknar vi ha många fler mycket gamla.
Skattehöjning
Ulrika Jaensson säger att om kommunen inte hittar sätt att sanera ekonomin är en skattehöjning framöver inte uteslutet.
– Men vi vill helst hitta andra sätt innan. Från att ha växt i tio år har nu inflyttningen planat ut. Och vi behöver öka skattekraften.
För att försöka undvika höjd skatt tittar kommunen bland annat på att skära bort körkortsförmånen och liknande kostnader för gymnasielever.
Satsningar
Nästa år ska kommunen satsa på åtgärder för att minska ungdomsarbetslösheten.
– Tidigare har vi haft åtgärder mest för dem som haft det svårt i skolan. Nu har en del ungdomar haft oturen att ta studenten under pandemin och där kan det krävas riktade insatser. Vad vi ska göra, ska vi titta på.
Vidare satsar kommunen 8,5 miljoner extra på äldreomsorgen via de riktade medel de fått från staten.
– Inom det området har vi inte kunnat genomföra vissa effektiviseringar på grund av pandemin. Till exempel har personal inte kunnat röra sig mellan olika avdelningar.