Årets första månaderna innebär ofta en ekonomisk baksmälla för många barnfamiljer med akut brist på pengar. När socialtjänstens ofta långa utredningar inte gör saken lättare, så har en ny typ av hjälporganisationer via nätet dykt upp.
– Jag hittade giving people via social medier och skrev till dem att jag skulle behöva hjälp med lite mat, kanske tvätt medel och en jacka till barnen, säger en person som fått hjälp via organisationen.
Det är tidig eftermiddag på en parkeringsplats i ett bostadsområde i Linköping. Det är bara en stund sedan trebarnsmamman Jeanettes anonyma vädjan om hjälp lades ut på Facebook.
– Min dotter fyller år den här månaden, eftersom situationen är som den är så hade jag en väldig oro över hur det skulle gå, säger Jeanette.
Kom direkt
Men oron är onödig, för flera av dom över 8000 givare som Giving People har registrerade, är redan på plats med sina kassar med både mat, kläder och skor.
– Idag såg jag att det är en tjej som fyller år snart och jag kände att den här tjejen naturligtvis skulle ha sin födelsedag med presenter som alla barn ska få lov att ha. Jag började titta hemma vad vi har i storlekar och hittade en del, sen åkte jag och köpte en liten sak till, säger givaren Laura Torkeli.
Tog för lång tid
För Jeanette som varit sjukskriven i flera år och till och med utförsäkrad i perioder, är den akuta hjälpen mycket välkommen.
– Sen jag blev utförsäkrad första gången har det börjat rulla nedåt, de där perioderna är väldigt svåra att ta sig upp ifrån. Man får sänkt sjukpenning och sen tre månader utan, så det har blivit svårare och svårare, säger Jeanette.
Med en snabbhet som förmodligen skulle göra en kommunal biståndshandläggare grön av avund, så har en gratisarbetande volontär i sin soffa i Hallsberg i Närke på några minuter, via sociala media kopplat ihop Jeanett med flera givare i just Linköpingstrakten.
– Första givaren kom en halvtimme efter att jag lagt ut ärendet. Då kom den första givaren till den sökande, säger Sinnika Johannesson kontaktperson Giving People.
Hjälpen inom få minuter
Det första samtalet kom redan efter några minuter, då från ett webbföretag som lovar sponsra Jeanettes elräkning i ett år.
– Det var första samtalet som handlade om en gåva som gjorde att jag började gråta i telefonen. Jag vart väldigt paff och chokad det hjälper ju verkligen till att komma i fatt när man får en räkning betald varje månad.
Du sa att du samtidigt tycker att det är sorgligt, det var blandade känslor?
– Det känns som att det klyftan mellan fattiga och rika ökar och det är skrämmande och sorgligt, säger Jeanette.
Skyddsnäten förändras
Sedan starten i september har över 2000 barnfamiljer fått hjälp på det här sättet. En hjälp man kan få upp till fyra gånger om året.
– Våra skyddsnät finns inte kvar. Nu är det vårat ansvar, som medmänniskor att hjälpa. Det är mycket lättare i dag att bli utförsäkrad, då får du ingen inkomst. det räcker med att det går en halv månad sen har du inga pengar, säger Sinnika Johannesson.