Foto: Tobias Holmqvist/SVT

Här manifesterar IFK-stjärnorna för Black Lives Matter

Publicerad

I den allsvenska premiären vann IFK Norrköping över Kalmar FF på Östgötaporten med 2-1 inför tomma läktare.

Sead Haksabanovic gjorde efter bara fyra minuter matchens första mål och firade det med att med att ställa sig på ett knä och sträcka en knuten näve i luften tillsammans med Maic Sema som stöd för Black Lives Matter.

IFK Norrköpings ledning tycker att det var ett bra initiativ.

– Vi som klubb tycker det är jättebra att våra spelare tar ställning för mänskliga rättigheter, säger Robin Bornehav, marknadschef hos IFK Norrköping.

Se Sead Haksabanovic och Maic Sema manifestation i videoklippet här ovanför.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Norrköping

Mer i ämnet