Foto: SVT

Holmen miljoninvesterar vid Braviken

Uppdaterad
Publicerad

Holmen investerar 50 miljoner kronor i en tryckimpregneringsanläggning och ett distributionslager vid Bravikens sågverk utanför Norrköping.

Under hösten 2015 började Bravikens sågverk att såga både gran och tall.

– Impregneringsanläggningen är ett naturligt nästa steg. Anläggningen kommer att ha en hög automatiseringsgrad med möjlighet till fortsatt utveckling, säger Johan Padel, vd för Holmen Timber.

Den höga automatiseringsgraden gör att satsningen inte kommer att kräva några nyanställningar.

– Nej, kanske något enstaka jobb. Det är snarare så att vi säkrar de jobb som finns.

Den nya anläggningen beräknas vara i drift under vintern 2016/2017 för att kunna leverera trallvirke till nästa säsongs byggen och hemmaprojekt.

– Vi jobbar för fullt och tanken är att allt ska vara färdigt till nästa säsong, säger Johan Padel.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.