Man i blå kavaj och ljusa byxor står i en modern, möbelinredd byggnad med bokhyllor.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
En god arbetsmarknad väntar den som läser till ingenjör menar Johan Ölvander. ”Industrin söker efter mycket arbetskraft, men även offentlig förvaltning.”, säger han. Foto: Martin Klevelid/SVT

Ingenjörsbrist väntas i Sverige – ”Fler behöver utbilda sig”

Publicerad

Det finns en kompetensbrist i Sverige inom de så kallade STEM-ämnena – naturvetenskap, teknologi, ingenjörsvetenskap och matematik. Det behövs fler som utbildar sig inom STEM och det bedöms vara viktigt för Sveriges konkurrenskraft i framtiden.

– Sveriges industri behöver fler ingenjörer. Därför är det viktigt att vi utbildar fler, säger Johan Ölvander, dekan på Linköpings universitet.

Hör i klippet hur många som behöver utbildas och var det behövs mest kompetens.

För att få fler att utbilda sig inom STEM presenterade regeringen i februari en STEM-strategi. I strategin konstaterar regeringen att fler behöver utbildas på samtliga utbildningsnivåer, från gymnasiet till högskoleutbildningar.

Några av åtgärderna som regeringen presenterade för att lyckas med det är att stärka utbildningen i matematik i grundskolan. Att universiteten ökar rekryteringen till sina utbildningar men också att insatser behövs för att fler kvinnor ska välja att utbilda sig inom STEM.

– Vi tycker det är jättebra att regeringen gör den här satsningen. Universitetsutbildning har varit eftersatt under ganska många år. Nu hoppas vi att det här ska bli verkstad också så det inte bara är tomma ord.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.