Björn Persson på Eon berättar att det är en stor mängd kallt vatten i ledningarna från Händelöverket, som gör att det kommer saknas varmt vatten under en stor del av måndagen. Foto: Christian Andersson/Eon/Bengt O Nordin/SVT

Inget varmvatten i Norrköping och Söderköping under måndagen

Uppdaterad
Publicerad

Morgonduschen ska du hinna med, men under måndagen 28 augusti kan det vara dåligt med varmvatten i Norrköping och Söderköping.

Händelöverket har varit avstängt under den gångna veckan och istället har det nybyggda Ingelstaverket värmt upp vattnet. Anledningen är att Eon har gjort förberedande arbeten för att senare kunna koppla in nya pumpstationer.

När nu Händelöverket ska igång igen så ligger det som en propp av kallt vatten i ledningarna därifrån. Det vattnet måste pumpas runt i systemet innan det blir normal temperatur på varmvattnet. Troligen tar detta en stor del av dagen.

– Det är svårt att ge några exakta klockslag för när man har varmt vatten igen i de olika stadsdelarna, men vi räknar med att det åter ska finnas varmvatten till kvällen, säger Björn Persson på Eon.

Att spola länge fungerar inte för att få fram vatten snabbare. Om det inte kommer varmvatten lika snabbt som vanligt så får du helt enkelt vänta ett tag tills ditt område nåtts av varmt vatten.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.