Krisövning gav idén till UF-företag: ”Hade inte artiklar för att rädda liv”
Under torsdagen slogs portarna upp för den regionala UF-mässan i Linköping. Här samlas unga företagare för att visa upp sina idéer inom allt ifrån hållbarhet till kris och beredskap.
– Det känns väldigt kul. Det är ett bra försäljningstillfälle, säger Olle Nygren från Krisredo UF.
På Saab Arena i Linköping myllrar det av unga entreprenörer, intresserade besökare, politiker och representanter från näringslivet. Intresset för att delta i årets UF-mässa är stort. På plats finns 270 företag vilket är betydligt fler än året innan.
– Det är en rejäl ökning. Anledningen är att vi har en större lokal i år och kan erbjuda alla en plats, säger Elma Markström, projektledare Ung Företagsamhet Östergötland.
Återbruk, beredskap och lokal representation
Deltagarna har bland annat startat företag som säljer hårklämmor gjorda av återvunna skedar, sällskapsspel som utspelar sig i Östergötland och utvalda second hand-kläder. Inspirationen kommer inte sällan från egna erfarenheter.
– Vi gjorde en inrymningsövning på vår skola och då kände vi att vi inte hade tillräckligt med artiklar för att rädda liv, säger Tuva Moberg.
Hon och hennes kompisar har tagit fram ett kris-kit till som de vill erbjuda företag. Just beredskap är en fråga som plockats upp av flera UF-företag.
I klippet ovan berättar flera UF-företagare om sina idéer.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.