Tvådelad bild. Vänster: person i grå tröja. Höger: kvinna läser på en laptop.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”Utmaningar framöver för arbetsgivare kommer att vara att hitta arbetskraft”, säger Stefan Widén, verksamhetssamordnare vid Arbetsförmedlingen i Östergötland. Foto: SVT/Jessica Gow/TT

Motala gick från rekordlåg ungdomsarbetslöshet till stigande

Uppdaterad
Publicerad

Ungdomsarbetslösheten i Motala har stigit från rekordlåga nivåer till 11,6 procent, vilket är högre än både länets och rikets snitt. En försämrad arbetsmarknad och färre lediga jobb är några av orsakerna bakom ökningen, enligt Arbetsförmedlingen.

– Det kommer vara viktigt att arbetsgivare är beredda att ta emot personer som kanske står lite längre från arbetsmarknaden, säger Stefan Widén, verksamhetssamordnare vid Arbetsförmedlingen i Östergötland.

Efter finanskrisen nådde arbetslösheten bland unga i Motala över 30 procent.

När SVT Nyheter Öst träffade Stefan i april 2022 var arbetslösheten 12,1 procent, enligt det gamla sättet att beräkna. Idag beräknas den som 11,1 procent för samma period. Efter 2022 så sjönk det ända till 8.4 procent men sen har stigit igen.

– Det är helt klart försämrad konjunktur i riket och även i Motala. Vi har sett inflation och allmänt oroligt i världen, vilket gjort att arbetsgivare har varit försiktiga med att anställa, säger Stefan Widén.

I videoklippet berättar verksamhetsområden Stefan Widén och vad som krävs för att vända trenden.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.