Östergötland – NT köper Corren

Uppdaterad
Publicerad

Det blev inget gemensamt mediebolag mellan Norrköpings tidningar och Östgöta Correspondenten. Istället köper NT aktiemajoriteten i Corren. Det meddelade Norrköpings Tidningar på torsdagen.

Det var i februari som NT och Corren avviserade att man avsåg att bilda ett gemensamt bolag med NT som huvudägare och förhandlingar inleddes.

Istället har Östgöta Correspondentens ägare erbjudit NT att få köpa aktiemajoriteten i ÖC. NT blir därmed ägare till 68% av kapitalet och 69% av rösterna.

Samtidigt erbjuds Ridderstadsstiftelsen – som är huvudägare i Östgöta Correspondenten att köpa 12,5% av aktierna i Norrköpings Tidningar.

Med köpet äger Norrköpings tidningar 8 morgontidningar, radiobolag, TV-bolag, tryckerier, distributionsbolag mm med en omsättning på 1,4 miljarder kronor och långt över 1 000 anställda.

De tidningar som NT med köpet kontrollerar blir – förutom NT – Östgöta Correspondenten, Folkbladet i Norrköping, Västerviks-Tidningen, Bägge Gotlandstidningarna, Norrbottens-Kuriren och Norrländska socialdemokraten, samt gratistidningen Extra Östergötland.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.