Polis döms – sålde olagliga springknivar på webben

Publicerad

En polis i Östergötland döms av Malmö tingsrätt till dagsböter för brott mot knivlagen samt olovlig införsel. Detta sedan han fört in springknivar till Sverige utan att anmäla det till tullen.

Knivarna, som inte får säljas i Sverige, har därefter lagts ut till försäljning via en webbutik som polisen driver. Han kommer att få behålla jobbet trots den fällande domen, enligt ett tidigare beslut från Polismyndighetens personalansvarsnämnd.

Påföljden blir 80 dagsböter på totalt 27 200 kronor. Det företag som polisen driver och som stod bakom webbförsäljningen ska betala 10 000 kronor i företagsbot, enligt domen från Malmö tingsrätt.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.