Samma chefredaktör för MVT och Corren

Uppdaterad
Publicerad

Samma person kommer att vara chefredaktör för både Motala Vadstena Tidning och Corren. Det meddelade företagsledningen idag.

Anna Lindberg, VD på Östgöta Media, säger att hela koncernen just nu är inne i en omorganisation och att hon då ”vänder på alla stenar”.

Lindberg säger att rollen som chefredaktör har förändrats. Idag har inte chefredaktören personalansvar på samma sätt som tidigare utan är mer en person som ska kommunicera med läsarna.

Kraven på nye redaktören för MVT, Christer Kustvik, är att tänka lika mycket på båda tidningarnas läsare.

Motala Vadstena tidning är ett självständigt varumärke och kommer att så förbli, fortsätter Lindberg.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.