Sörmland – Länstrafiken kräver alkolås i alla bussar

Uppdaterad
Publicerad

Länstrafiken i Sörmland kräver nu alkolås i alla bussar i sina nya upphandlingar. Busslink vann häromdagen upphandlingen för trafiken i Nyköping, Trosa och Gnesta för sex år framåt och trafiken blir i bussar med alkolås.

Nästa avtal gäller Katrineholm-Flen-Vingåker-regionen som idag körs av Swebus och Orusttrafiken. Avtalet löper fram till 2010 och den som vill vinna upphandlingen måste kunna erbjuda bussar med alkolås.

-Vi har det som krav i alla nya upphandlingar, säger Göran Gullbrand på Länstrafiken. Det har förekommit berusade förare, men det är inget stort problem.

En ny lag om krav på alkolås väntas komma om några år.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.