I Finspång har bostadsrätterna haft en historisk uppgång – men nu tror fastighetsmäklare Petra Torgilsman att försäljningen av bostadsrätter kan komma att bli sämre under kommande år.
– Jag tror att det stannar upp och får lite andrum efter en sådan uppgång. Men jag tror att villor kan ha en mer positiv prisuppgång, och jag tror att det kan hänga ihop med att utbudet inte är jättestort och det har varit få försäljningar i början av det här året. Jag tror också att prisutvecklingen i Norrköping gör att en del spekulanter i Norrköping kan dra sig till Finspång.
Stor efterfrågan i Söderköping
Åke Serander har under många år arbetat som fastighetsmäklare i Söderköping och han tror att priserna för både villor och bostadsrätter kommer ligga kvar på en liknande nivå i hela kommunen även om prisökningen stannade av i höstas. Läget beskrivs som stabilt – med stor efterfrågan från både pensionärspar som upptäckt staden och unga som vill flytta tillbaka efter några år i andra städer.
– Det är läge – det är ingenting som direkt tyder på att det ska bli billigare – men har man behov av en annan bostad så är det bra att vara med på marknaden. Priserna går inte vansinnigt mycket uppåt – men inte heller så att det faller på något sätt, säger Åke Serander.