Karin Granbom-Ellison (FP), ordförande i Bildningsnämnden Linköping

Svalt intresse för lärare via bemanningsföretag

Uppdaterad
Publicerad

Bemanningsföretagen som hyr ut lärarvikarier expandrerar kraftigt. Ett sådant företag är VRE Education som nu ska etablera sig i Linköping. Men några glädjetjut hörs inte från skolpolitikerna.

Idag sköter Linköpings kommun själv rekryteringen av lärarvikarier och det har fungerat bra hittills. Politikerna med ansvar för grundskolan har inte ens haft frågan uppe om att söka vikarier utanför kommunens egen verksamhet. Inom gymnasieskolan finns för närvarande inget behov av att nyttja något bemanningsföretag för att få tag på lärarvikarier:

– Idag klarar vi oss bra och skulle det vara så att situationen förändrar sig så får vi fundera på om vi ska gå ut i en upphandling. Men vi kan ju inte handla direkt av en enskild firma – utan det får ju i så fall bli n ren upphandling på marknaden, säger Karin Granbom-Ellison (FP), ordförande i bildningsnämnden.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.