Foto: Scanpix

Tånggråsuggor reagerar olika på försurning

Publicerad

De är av samma art, men de reagerar olika på försurning.

Forskare i Göteborg har upptäckt att olika polulationer av tånggråsugga kan reagera olika på försurning i havet.

– Resultaten visar att populationer kan ha olika tolerans mot havsförsurning, säger Hannah Wood, forskare vid institutionen för biologi och miljövetenskap vid Göteborgs universitet.

Viktigt för framtida forskning

Tånggråsuggorna inte bara tål försurning på olika sätt utan påverkas också fysiologiskt olika av havsförsurningen. De små kräftdjuren finns längs i stort sett hela den svenska kusten.

Forskarnas resultat är viktiga för framtida forskning. Eftersom olika populationer reagerar olika blir det svårt att dra några slutsatser av en slumpmässigt utvald population. Om forskarna bara tar en population slumpmässigt finns risken för att resultaten inte kan ge riktiga uppgifter om försurningens effekter.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.