Amatörer och proffesionella grupper kommer förvandla Norrköpings gator och torg under några dagar.
– Det är alltifrån barnteater, gycklare och eldkonstnärer. Det kommer också vara stora dockor, flera meter höga, som kommer vandra på gatorna. Gatuteaterfestivalen innehåller allt man kan tänka sig som ryms under benämningen scenkonst, säger evenemangskoordinator Maria Olofsson, från Upplev Norrköping.
Det är första gången man arrangerar Gatuteaterfestivalen i Norrköping, och är ett samarbete mellan Östgötateatern, Upplev Norrköping, Region Östergötland och Norrköpings kommun.
Scenkonstbiennalen – det bästa från Sveriges scener
Under veckan, 23-28 maj, kommer också Scenkonstbiennalen pågå i Norrköping.
Scenkonstbiennalen är en mötesplats för branschen där kollegor som jobbar med scenkonst i Sverige träffas under seminarier och inspirerade möten. Och i år är det Norrköpings tur att vara värd för evenemanget.
– Det är jätteroligt. Det är Sveriges största scenfest som kommer till Norrköping. Tillsammans med Gatuteaterfestivalen fyller vi varenda lokal i stort sett, med olika föreställningar, säger evenemangskoordinator Maria Olofsson.
Även allmänheten är välkommen
Festivalen bjuder på ett urval av det bästa från Sveriges scener inom teater och dans, och har valts ut av en kommitté. Av 233 nominerade föreställningar har 16 valts ut och sju av dem visas för allmänheten.