– Det var vid 21:20 tiden på tisdagskvällen som vi fick in samtal om att en person hade hört höga smällar som uppfattats som skott, samt glaskross, säger polisens presstalesperson Dennis Strömberg.
En stor polisinsats inleddes och flera polispatruller samt helikopter involverades i ärendet. Ingen person ska ha skadats fysiskt men en kraftverksbyggnad ska ha fått skador på glasrutor.
Till följd av flera utredningsåtgärder kunde två män i 25-års åldern respektive 45-års åldern gripas. Rubriceringarna är grovt vapenbrott och grovt olaga hot. De två männen anhölls under onsdagsmorgonen och ärendet är åklagarlett.
-Det finns en del frågetecken i detta kring vad som hänt och varför. Det är något som är väldigt viktigt i utredningen nu framåt, intentionen och uppsåtet, säger Dennis Johansson Strömberg.
Vid Marviken byggdes det som skulle bli landets första stora tungvattenreaktor. Men kraftverket laddades aldrig. Det användes senare av Vattenfall som oljedrivet reservkraftverk och idag finns datorhallar i området.