– Ett exempel på ett fynd som vi visar är en flytväst från vraket. När man plockade upp flytvästen så visade sig den vara mycket välbevarad. Så man kunde faktiskt blåsa upp den fortfarande, efter 52 år på havsbotten. Det är ju fantastiskt, säger Linnea Holmberg-Wensby, intendent på Flygvapenmuseum.
Unika fynd från DC3:an visas upp
Den 13:e juni är det 65 år sedan DC3:an sköts ner i Östersjön utanför Gotska Sandön. Nu visas fynd från nedslagsplatsen upp för första gången – på Flygvapenmuseum i Linköping.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.