Vattenbrist på Gotland – här är bostadsbolagets knep för att spara
Den 15 april införs bevattningsförbud över hela Gotland. På grund av vattenbristen har bostadsbolaget Gotlandshem beslutat att hålla vattenkranarna på fasaderna stängda. Istället vill man använda regnvatten.
– Vi har ju ett antal vattenutkastare på våra hus, som vi stänger av varje höst för att de inte ska frysa, som vi delvis har använt till bevattning. De har vi beslutat att inte öppna upp den här våren, säger Mattias Adman, chef för bostadsservice hos Gotlandshem.
Enligt honom handlar det inte om att bolaget ska spara pengar utan att skicka en signal om att spara vatten är viktigt. För de hyresgäster med uteplats, som tidigare kunna hämta vatten i vattenutkastarna för att vattna sina växter, så innebär detta en viss besvärlighet erkänner Adman.
Vattenbristen på Gotland
Bostadsbolaget har istället valt en lösning för att samla regnvatten.
Se mer om detta i klippet ovan.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.