Ydre – Succé för singelfest

Uppdaterad
Publicerad

-Ett par började vänslas redan klockan 18.45 innan festen ens börjat, berättar Anna-Karin Gustafsson, en av festarrangörerna.

Det paret hittade varandra på bussen på vägen dit. Han kommer från Husqvarna och hon från Lekeryd.

Människor reste överallt ifrån – från Stockholm i norr till Vetlanda i söder – för att gå på singelfesten för ensamma män och kvinnor i Ydre i helgen.

-Åtminstone en av männen från Ydre fick sällskap hela natten, fortsätter Anna-Karin Gustafsson, så hans dam som kommer från Jönköping fick avboka sin bussplats hem.

Biljetterna var slutsålda.

Motivet för singelfesten är kvinnounderskottet i Ydre.

54 av de 72 männen på festen, kom från själva Ydre.

De 68 kvinnorna, som bussades till bygdegården utanför Österbymo kom från Kisa, Nässjö och Eksjö och Jönköping för att träffa ensamma män från Ydre, Sveriges minsta kommun.

-Det gick så otroligt mycket bättre än vi förväntat oss, säger Anna-Karin Gustafsson, som är en av de sex arrangörerna av singelfesten.

Förutom de ovan nämnda knöts det ett otal andra kontakter under kvällen. Någon kunde t ex köpa ett parti ved och få det hemkört.

Om ett år gör de en ny fest.

Lena Liljeborg

lena.liljebordg@svt.se

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.