Foto: Gustav Svensson/SVT

Hade kraftig allergisk reaktion – fick ta nummerlapp och vänta

Uppdaterad
Publicerad

En manlig patient kom in till akuten i Lund med kräkningar och klåda. Men istället för snabb behandling fick han sätta sig ner och vänta medan han blev allt sämre. I en lex Maria-anmälan skriver sjukhuset att kompetensbrist låg bakom.

En man, hemmahörande i Staffanstorp, kom i oktober förra året till akuten i Lund på grund av misstänkt allergisk reaktion. Han ska bland annat ha haft kräkningar och kraftig klåda.

Istället för att undersökas och få snabb behandling ombads mannen istället att ta en nummerlapp och vänta på sin tur. Under tiden blir mannen allt sämre och svimmar till slut av på toaletten. När mannen återhämtat sig trycker han på toalettens alarmknapp ett flertal gånger, som inte fungerar.

Kraftigt medtagen tar han sig ut från toaletten och får adekvat vård.

Riskerade få allvarlig vårdskada

Skånes universitets sjukhus i Lund, SUS, får kritik av Inspektionen för vård och omsorg, Ivo, för att mannen inte togs om hand tidigare av sakkunnig personal på akuten, och att fördröjningen kan ha inneburit risk för allvarlig vårdskada för honom.

I sin lex Maria-anmälan skriver SUS i Lund att händelsen var relaterad till kompetensbrist på akutmottagningen och att det fanns ett eventuellt fel på alarmfunktionen på toaletten. Enligt SUS ska problemen vara åtgärdade.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.