Ett barn under fem år fick föras till sjukhus med oklart skadeläge efter att ha fallit från en lägenhet i stadsdelen Nydala i Malmö. Enligt polisen ska barnet ha fallit från fjärde våningen.
Händelsen utreds som vållande till kroppsskada och polisen misstänker i nuläget inget brott men säger också att det inte går att utesluta.
Föll från fjärde våningen
Det var vid 18.45-tiden på tisdagskvällen som en förälder till barnet larmade om att barnet fallit från lägenheten på fjärde våningen.
– Vi vet inte vad som har hänt, vi är där för att ta reda på om brott är begånget. Vi pratar med familjen och vittnen, sa polisens presstalesperson Sara Andersson i ett tidigt skede.
Barnet fick föras till sjukhus med ambulans.
”Ingen misstänkt”
Platsen var under kvällen avspärrad och tekniker var på plats. Polisen utreder händelsen som vållande till kroppsskada.
– Det finns ingen misstänkt, men vi vill ha en rubricering för att kunna fortsätta utreda händelsen, säger Sara Andersson.
Det är fortfarande oklart vad som har hänt.
– Det är viktigt att betona att vi inte har någon misstänkt. Vi har inte kunnat konstatera något brott, men inte heller utesluta det, säger Nils Norling.