En brandman trillade från stegen och skadade benet. Foto: Andreas Holm

Brandman föll från stege – fördes till sjukhus

Uppdaterad
Publicerad

I samband med släckningsarbetet av en brand i Malmö blev en brandman skadad när han föll från en stege.

Det var vid 18-tiden på söndagskvällen som räddningstjänsten i Malmö larmades till en brand på Östra Farmvägen. Det hade börjat brinna i några lastpallar och i samband med släckningsarbetet föll en av brandmännen ner från en stege.

Han gled på stegen och föll två-tre meter. I samband med fallet skadade han benet och fördes sedan med ambulans till sjukhus.

Det är oklart exakt vilka skador brandmannen fick, men han ska ha varit vid medvetande hela tiden.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.