Foto: SVT

Chef gav vän miljonkontrakt

Uppdaterad
Publicerad

En chef inom Region Skåne anställde en vän som konsult med ett arvode på 240 000 kronor i månaden utan upphandling. Samtidigt har kliniken dragits med dålig ekonomi och sparkrav.

Verksamhetschefen anställde sin vän som konsult precis efter att denne gått i pension. Men anställningen bryter mot Region Skånes regler som säger att anställda som arbetar efter pensionen bara får fortsätta som timanställda med bibehållen lön, eller jobba kvar tills de fyller 67. Det skriver Sydsvenskan.

Konsultanställningen skedde utan upphandling och sedan april 2011 har Region Skåne betalat ut 5,3 miljoner kronor till konsulten.

Verksamhetschefen svarar i ett mejl till tidningen att hon inte sett något anmärkningsvärt med lönenivån och förklarar att hon bröt mot anställningsregler och anställde vännen som konsult eftersom han valt att bara arbeta via sitt företag, och att hon inte ville förlora honom från verksamheten.

Fackföreningar och anställda har kritiserat avtalet för att vara ett anställningsavtal och inget konsultavtal. Nu ska regionens revisorer granska anställningen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.