Polis och ambulans skickades strax före 19.30-tiden på onsdagen till Thomsons väg i Malmö.
Vid en bensinmack där fanns en skadad man i 35-årsåldern i en bil.
– Han har en bula i huvudet, en ytlig sårskada, och det ska vara så att en kula som också finns i ett säte i bilen ska ha gått igenom taket i bilen och träffat honom i huvudet, säger Nils Norling, presskommunikatör vid polisen.
Ska plåstras om på sjukhus
– Vi har har hållt kortare förhör med mannen. Han har berättat att han ska ha svängt av från Inre ringvägen in mot Rosengård och att kulan då gått in i bilen. Det ska ha skett ungefär vid den stora rondellen, säger Nils Norling.
– Enligt patrullerna på plats rör det sig med all sannolikhet om en nio millimeters-kula.
Mannen är förd till sjukhus och ska där ses över och plåstras om, för att därefter höras av polis. Skadan betecknas som lindrig. Polisen har tagit bilen i beslag för teknisk undersökning.
– Vi ska nu titta vidare på bilen för att se om den träffades av en tillfällighet eller om det var ett riktiat skott, säger Magnus Lefèvre, vakhavandebefäl vid polisen på torsdagsmorgonen.
Inga vittnen
Polisen har inte fått in några vittnesmål från personer som sett eller hört någon skottlossning.
– Vi är naturligtvis väldigt intresserade av att få in sådant, om någon hört smällar eller liknande och då var och när. Tiden då vi får in samtalet är klockan 19.26 så det ska ha hänt innan det. Vi hoppas på att få in fler uppgifter, säger Nils Norling.
Ärendet rubriceras som försök till mord alternativt dråp.