Ett indiskt filmteam letar miljöer

Indiska filmare gillar Skåne

Uppdaterad
Publicerad

Indiska filmproducenter har fått upp ögonen för det skånska landskapet. I dagarna startar inspelningen av en indisk thriller. Sydnytt var med när filmteamet letade inspelningsplatser i början av sommaren.

Mirza Nasrullah Askari har titeln line producer. Med sig i sin bil har han ett filmteam på fyra personer från Indien, bland annat regissören som kallar sig ”Sri”. De har rest runt hela Skåne i sin jakt efter inspelningsplatser.

Till sin hjälp har de företagaren som jobbar just med att locka indiska filmproducenter till Skandinavien. Och han vet varför de vill spela in utanför Indien.

– De lever i en drömvärld: Dom vill ha vackra platser och deras skådespelare och hjältar ska inte dö i slutet, de ska sjunga och dansa, så det är som en saga, säger linjeproducent Mirza Nasrullah Askari.

Billigt att spela in i Sverige

Skälen för att spela in film i Sverige är flera – men bland annat är det faktiskt ekonomin som avgör.

-  Det är nästan gratis att filma här. Människorna är mycket vänliga. Alla svenskar är mycket samarbetsvilliga, säger regissören ”Sri”.

Den aktuella filmen som börjar spelas strax efter mitten av juli är en thriller om en indisk gangster i Sverige – men det ingår ändå några sångnummer, och till det krävs undersköna landskap.

– Vi behövde en isolerad vit sandstrand, där man ska inte se någon stad eller så i bakgrunden, så det här passar perfekt, säger linjeproducent Mirza Nasrullah Askari.

Regissören känner att resan varit mödan värd.

– Landskapet är underbart, överväldigande. De gröna ängarna och stränderna men också byggnaderna. Här finns hundra år gamla byggnader. Så den här bakgrunden – byggnaderna och platserna – passar mitt ämne. Det är därför jag rest hit från Indien för att filma här, säger regissören ”Sri”.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.