Arresten vid Rättscentrum i Malmö kritiseras av Justitieombudsmannen, JO. Foto: TT/Arkiv

JO kritiserar polisarrest – ”Ingen tillsyn av gripna”

Publicerad

Justitieombudsmannen, JO, kritiserar Malmös polisarrest på ett flertal punkter. Arresten har bland annat brister när det gäller tillsyn av de intagna samt information om de intagnas rättigheter.

JO gjorde en föranmäld inspektion på arresten i oktober förra året. I rapporten, som nu är färdig, slår JO ned på ett antal brister.

Av protokollet framgår att det som huvudregel inte sker någon tillsyn av gripna och anhållna.

”Rutinen i arresten i Malmö skiljer sig därigenom från vad som gäller i en majoritet av landets polisarrester”, konstaterar JO och skriver att andra arrester gör en dokumenterad tillsyn en gång i timmen.

”Det finns enligt min mening goda skäl för en sådan ordning”, skriver JO Cecilia Renfors i ett uttalande till protokollet.

När det gäller omhändertagna berusade personer sker tillsyn normalt var femtonde minut.

Fler brister

JO kritiserar också arresten i Malmö för brister i information till de anhållna och gripna om deras rättigheter. Det finns också brister i rutinerna kring underrättelser till de gripnas närstående.

Vid JO:s besök berättade en intagen kvinna att hon inte erbjudits rena trosor utan för stora herrkalsonger. Kvinnan hade fått vänta länge på menstruationsskydd. De intagna berättade att bemötandet från personalen överlag var bra, men att det varierade från person till person.

Jargongen bättre

JO har tidigare riktat skarp kritik mot arresten vid Davidshall, som stängdes när den nya arresten öppnades. Vid en inspektion framkom då uppgifter om förlöjligande av intagna och en oacceptabel jargong bland personalen.

JO konstaterar i den nya rapporten att endast ett tiotal anställda arbetade på den nedlagda arresten och skriver att ”den hårda jargong som fanns i Davidshall har förändrats till det bättre”. Anledning bedöms vara att poliser nu är chefer för arrestvakterna.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.