Kvinna rånad och våldtagen vid köpcentrum

Uppdaterad
Publicerad

En kvinna i 40-årsåldern blev rånad och våldtagen på köpcentret Mobilias parkering i Malmö under onsdagskvällen. En man ska ha slagit henne och hotat henne med kniv.

Det var vid 19.30 på onsdagskvällen som kvinnan befann sig på köpcentrets parkering, uppger Kvällsposten.  Kvinnan berättar för tidningen att hon stannat på parkeringsplatsen för att fylla på spolarvätska och att hon blev överfallen när hon öppnade bakluckan. Polisen bekräftar händelserna.

– Jag kan bekräfta att en kvinna i 40-års åldern blev utsatt för ett grovt rån på Mobilias parkeringsplats, säger Stephan Söderholm, informatör på polisen, till SVT Nyheter.

Blev hotad med kniv

Kvinnan uppger för tidningen att mannen lyckades få upp hennes byxor trots att hon gjorde motstånd. Rånaren ska sedan ha försvunnit på moped. Polisen rubricerar händelserna som grovt rån och våldtäkt.

– En okänd man knuffade till henne, hotade henne med kniv, slog henne, tog smycken ifrån henne samt utförde handlingar som rubriceras som våldtäkt, säger Stephan Söderholm.

Enligt tidningen finns ingen gripen i ärendet.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.