Damlaget Ldb Malmö och FC Rosengård vill slå ihop klubbarna till en förening. Planerna presenterades idag tillsammans med ett stort nyförvärv.
Manon Melis är anfallaren som har vunnit skytteligan tre gånger, och nu är hon tillbaka i Malmö.
– Jag är tillbaka för att vinna priser och jag tror att vi kan utmana Tyresö för SM-guldet, och vi spelar Champions league. Det var också viktigt för mig att komma tillbaka och spela Champions league, en av de största turneringarna i Europa. Det är spännande och en stor utmaning, säger Manon Melis.
Mycket att vinna på sammanslagning
Båda styrelserna tror att klubbarna har mycket att vinna på ett eventuellt giftemål.
– Ldb FC Malmö är jätteduktiga ju. De har en fantastisk organisationså att vi tror att vi har mycket att lära oss från dem, säger Dzijat Redzep, ordförande i FC Rosengård.
– Vi vinner mycket på detta, och när vi tittar på FC Rosengårds verksamhet så har vi många målsättningar som är gemensamma, säger Håkan Wifvesson ordförande LDB FC Malmö.
För Ldb Malmö som kämpat med sin budget kommer sponsorernas nya intresse också innebära en ekonomisk fördel.
– Tillsammans med Rosengård tycker finansiererna att det finns en anledning att kanske ge lite mer, säger Håkan Wifvesson ordförande LDB FC Malmö.
Medlemmarna ska få säga sitt
Nästa vecka ska medlemmarna få säga sitt om sammanslagningen. Den ska ske succesivt och det kan ta runt ett år tills förslaget blir verklighet, för det är inte helt lätt att slås ihop.
– Utmaningen är egentligen att få med alla människor och jobba mot samma mål, säger Håkan Wifvesson.
Och sammanslagningen innebär också att en av klubbarna tappar sitt namn.
Namnet blir FC Rosengård
Hur kommer det sig att ni landade på att ni ska heta FC Rosengård?
– Det namnet klingar ju i hela Sverige, och runt i Europa också. Alla vet vem Zlatan är och var han kommer ifrån så det känns som att det är mest naturligt, säger Dzijat Redzep.