Foto: Firas Razak

Malmö får Skandinaviens första cricketbana inomhus

Uppdaterad
Publicerad

Nu har skåningarna möjlighet att lära sig en av världens största sporter och träna året runt. Under fredagen invigdes DR Cricket Academy i Malmö – ett cricketcenter inomhus.

Cricketentusiaster kan nu vara aktiva året runt när inomhuscentret DR Cricket Academy öppnat. Det nya centret ligger på hörnet av Fosievägen och Estlandsgatan och är öppet året runt, sex dagar i veckan.

Idag finns tre cricketplaner utomhus i Malmö; en på Bulltofta och två i Limhamn. De som driver centret är David Williman från England och Rajan Sharma från Indien som båda är tränare. Tillsammans vill de nu få fler unga och vuxna att träna cricket året runt.

David Williman från England och Rajan Sharma från Indien som båda är tränare Foto: Firas Razak

- Alla kan komma och prova, vem som helst. Varje vecka kommer till exempel en grupp med ensamkommande ungdomar hit för att spela. Det är bra för allas psykiska hälsa och sysselsättning det här, säger Rajan Sharma.

Inomhuscricket skiljer sig från utomhusvarianten i regler och spelplan. Den spelas på en plan som är 25 till 30 meter lång och cirka tio meter bred inklädd i väggar av nät och filtmatta som underlag.

Slagmannen ska hindra kastarens boll från att träffa grinden. Foto: Firas Razak

Under invigningen var spelare från Malmös cricketlag på plats och en uppvisningsmatch spelades.

- Det här är vår stora passion, vi lever för cricket. Vi vill att cricket ska bli lika stort som fotboll i Sverige, säger Rajan Sharma.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.