Malmö – Lurad på nätet

Uppdaterad
Publicerad

Kommunalrådet Ilmar Reepalu har utsatts för nätbedrägeriet phishing. Det upptäcktes när han fick ett sms från sin mobilleveratör om att han var registrerad för en prenumeration hos företaget Isabel Arcade utan att veta om det.

Reepalus stabschef, Julia Janiec, har lämnat över ärendet till polisen och säger att Ilmar är arg för att ha blivit lurad och menar att skojarna nu ska få sina fiskar varma.

Sedan i februari har kommunalrådet ovetandets betalt trettio kronor i veckan till företaget som säljer ringsingnaler.

– Så lite att man inte lägger märke till det på telefonräkningen men tänk att det fortsätter att ticka på hos massor av människor – vilka pengar, säger Julia Janiec.

Och det blir fler och fler som utsätts för den här typen av svartfiske. Enligt Konsumentverket söker många nu hjälp mot företag som satt phishing-bedrägerier i system.

Isabels Arcade är ett av sex bolag som fått flest klagomål och företaget har avtal med ett Ericssonbolag som har tekniken för att sköta betalningar via sms.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.