Malmö – Lyxrenovering gör det svårt att bo kvar

Uppdaterad
Publicerad

En av Malmös mest kända byggnader, Ribershus, måste enligt ägaren HSB Sundsfastigheter genomgå en omfattande renovering. Det innebär att hyrorna kommer höjas kraftigt, vilket gör det svårt för många av hyregästerna att bo kvar.

En av dem är 91-åriga Ulla Thede. Hennes make flyttade in i huset den 1 september 1939, och ett par år senare flyttade Ulla in. Tillsammans uppfostrade de 4 söner här, och Ulla bor nu i sin tredje lägenhet i samma trappuppgång på Tessins väg. Men nu kan hon tvingas flytta därifrån.

– Man gör inte så mot gamla människor som bott så länge i ett hus. Eftersom vi inte har råd att flytta tillbaka efter renoveringen hamnar vi på gatan, säger Ulla Thede.

HSB Sundsfastigheter planerar en omfattande renovering och ombyggnad av Petersborg 3, som Ribershus på Tessins väg 1 i Malmö heter. Lyxrenovering, menar hyresgästerna, och befarar en hyreshöjning på uppemot 60 procent. En nödvändig renovering för att komma tillrätta med de problem som finns i ett gammalt hus, enligt HSB Sundsfastigheter. Nu är det ett ärende för Hyresnänmden.

– Det är viktigt att vi tar ansvar för huset, så att vi inte får fukt-och mögelskador. Då kan det bli farligt att bo i lägenheterna, säger Henrik Krantz, fastighetschef på HSB Sundsfastigheter. Just nu är Ulla nöjd med standarden på sin lägenhet, men när vattnet börjar droppa ovanifrån, då blir det besvärligt för Ulla.

Ulla Thede själv har bara en önskan:

– Jag skulle vilja bo kvar i min lägenhet tills jag dör. Sedan kan de få reparera lägenheten och hyra ut till ny kostnad.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.